Vrsta proizvoda: Semena
Quattrona
Srednje rana sorta
Glavne osobine
Nova visokoprinosna sorta pogodna za mlinarsko pekarsku industriju
- Objedinjuje u sebi 4 veoma važne karakteristike: adaptabilnost, stabilnost, visok prinos i kvalitet. Prilagođena je različitim uslovima gajenja i nivoima agrotehnike.
Visoka tolerantnost na toplotni stres
- Izdužena vršna internodija omogućava bolju cirkulaciju vazduha između klasova, što u uslovima povišenih temperatura može uticati na smanjenje temperature biljnog sklopa.
Produženo trajanje lisne površine
- List zastavičar duže zadržvana zelenu boju, čime se produžava period nalivanja zrna, što značajno doprinosi pravilnom formiranju i krupnoći zrna.
Agronomske ocene
Agrotehnika
U zavisnosti od osobina zemljišta, vremenskih uslova i preduseva preporučuje se osnovna obrada na dubini 25–30 cm.
Predsetvenu pripremu obaviti tako da parcela bude poravnata, sa orašasto–mrvičastom strukturom setvenog sloja, sa blago zbijenom setvenom posteljicom na dubini od 3 do 4 cm.
Optimalan rok setve u našim agroekološkim uslovima je od 10. do 30. oktobra, u zavisnosti od vremenskih uslova i proizvodnog regiona.
Preporučuje se setvena norma od 460 do 500 klijavih zrna /m2 ili 180–220 kg/ha. Sa kasnijom setvom ili lošijom pripremom zemjišta normu semena povećati za 10%.
Sejati na optimalnoj dubini setve od 3 do 4 cm.
Predsetveno đubrenje izvršiti neposredno pre osnovne obrade zemljišta. Đubrenjem u ovoj fazi, obezbeđuju se mineralna hraniva potrebna za početni rast i razvoj pšenice.
Preporuka je da se koriste kompleksna đubriva koja odlikuje visoka koncentracija hranljivih materija. Količina primene zavisi od analize zemljišta i planiranog prinosa, pri čemu je za 1 t prinosa zrna neophodno obezbediti 20–30 kg N, 12–18 kg P2O5 i 18–25 kg K2O.
Preporuka je da se pred osnovnu obradu unese 1/3 planirane količine azota, celokupna količina fosfora i kalijuma. Ostatak azota upotrebiti za prihranjivanje u toku vegetacije.
Radi efikasnijeg usvajanja hraniva preporučuje se prihrana pšenice u dve faze i to prva prihrana u rano proleće, a druga u toku intenzivnog porasta useva. Za određivanje potrebne količine azota primenjuje se N-min metoda. Ukoliko je količina azota, koju treba uneti u proleće, veća od 100 kg/ha, podeliti je obavezno na dva dela, 70% u prvoj prihrani i 30% u drugoj prihrani. U prvoj prihrani se koristi UREA, a u drugoj prihrani KAN ili AN.
U slučaju da pšenica tokom vegetacije bude izložena stresnim uslovima usled vremenskih nepogoda (duži hladan vremenski period u toku proleća, grad, oluja) ili drugih faktora, preporučuje se folijarne prihrana jednokratno ili više puta u toku vegetacije:
- Wuxal Super 3 l/ha, u fazi intenzivnog obrazovanja stabla do klasanja;
- Wuxal Grano 2 l/ha, u fazi početka cvetanja
U zavisnosti od populacije korova i vremena primene, preporučujemo sledeće preparate:
- za suzbijanje uskolisnih korova od sredine bokorenja do početka vlatanja primeniti herbicid Amanet u količini od 1,2 l/ha;
- za suzbijanje širokolisnih korova od početka bokorenja do formiranja lista zastavičara primeniti herbicid Futur 50 g/ha + okvašivač ES plus 0,2 l/ha.
Bolesti prouzrokuju veliku štetu, dovode do smanjenja prinosa i pada kvaliteta zrna. Za optimalnu zaštitu pšenice preporučuju se dva tretmana.
Prvi tretman za suzbijanje prouzrokavoča bolesti lista i stabla (lisne rđe, pepelnice, pegavosti) podrazumeva primenu proizvoda Image u količini od 0,7 l/ha.
Drugi tretman se primenjuje na početku cvetanja pšenice radi suzbijanja prouzrokovača paleži klasa (Fusarium spp.) i podrazumeva primenu proizvoda Unify 0,8 l/ha ili Teatar plus 0,8 l/ha ili Postulat 0,8 l/ha.
Najčešće štetočine koje se javljaju na pšenici su žitna pijavica, lisne vaši, žitne stenice i tripsi. Za njihovo suzbijanje koristi se preparat Plures u količini od 0,4 l/ha po formiranju prvih kolonija.