Letol EC


Letol EC
Insekticid i akaricid, okvašivač i oteživač u usevu jabuke.
Prednosti preparata
- Koristi se u integralnoj zaštiti voća
- Povećana efikasnost u kombinaciji sa Imidan WP 50, Dimilin® SC-48, Amon 020 EW
- Dodaje se mnogim pesticidima za bolje kvašenje lista i ploda
Više informacija
BEZBEDNOSNI LIST
Aktivna materija: Parafinsko ulje 790 g/l
Grupa: Mineralna ulja
Formulacija: Koncentrat za emulziju (EC)
Pakovanje: 250 ml, 1 l i 10 l
Karenca: Jabuka – 21 dan
Klasifikacija rezistentnosti: UN
Proizvođač: Agrosava
Usevi
Jabuka
Jabuka
Za suzbijanje crvene voćne grinje (Panonychus ulmi) i baštenskog pauka (Tetranychus urticae).
Mogućnost druge primene
Ako su u jabučnjaku prisutne kalifornijske štitaste vaši (Q.perniciosus), prag tolerancije je nula, pa se suzbijanje obavlja zimskim prskanjem, odnosno primenom Letol EC u koncentraciji 3-4%, uz dodatak Imidan WP 50 u količini od 2 kg/ha. U rezervoar se prvo dodaje Imidan WP 50, zatim Letol EC uz stalno mešanje, koje se nastavlja i za vreme prskanja.
Letol EC koristi se kao oteživač u količini od 0,8 l/ha pri avio-primeni pesticida kao npr. Dimilin® SC-48 u suzbijanju gubara (Lymantria dispar) u šumama ili kod suzbijanja kukuruznog plamenca ili kukuruzne sovice na semenskom kukuruzu i kukuruzu šećercu.
Letol EC se u količini 2-5 l/ha dodaje preparatu Amon 020 EW za suzbijanje kruškine buve (Cacopsylla pyri).
U integralnoj zaštiti voća i povrća koristi se za „maskiranje domaćina“ kako bi se insekti ometali u pronalaženju biljke hraniteljke na koju polažu jaja. U toku leta primena Letol EC izvodi se predveče i kada temperature ne prelaze 30°C.
Mogućnost mešanja
Letol EC može se mešati sa preparatima na bazi bakra (Everest). Ne sme se mešati sa preparatima na bazi sumpora, niti sa preparatima koji sadrže sumpor (kaptan, hlorotalonil i sl.).
Letol EC efikasno deluje na crvene voćne grinje (Panonychus ulmi) i baštenskog pauka (Tetranychus urticae).

Crvene voćne grinje

Obični paučinar
Prema EPA (Environmental Protection Agency), čisto ulje je označeno kao inertna supstanca. Mehanizam delovanja na insekte i grinje nije precizno utvrđen. Smatra se da zatvara traheje (sisteme za disanje kod insekata i grinja), pa izaziva gušenje.
Ulje smanjuje površinski napon kapi vode, pa se smatra i okvašivačem. Može zatvoriti stome na listu ili plodovima, pa se ne sme koristiti dva puta uzastopno. Dodaje se mnogim pesticidima za bolje kvašenje lista i ploda, kao i za sprečavanje brzog sušenja. Ulje kao oteživač omogućava drugim preparatima da padnu na list. Letol EC može se koristiti avio-primenom.
Na kruškama i ružama može doći do prolazne fitotoksičnosti ako se Letol EC koristi kada su niže temperature i hladno vreme i ako se koristi više puta uzastopno.